Sezen Aksu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Sezen Aksu Kimdir-Biyografisi ve hayatı

Türkiye’nin güzel seslerinden ve minik serçe lakaplı, hem bestekar, hem söz yazarı hem de güçlü bir ses sahip olan ünlü sanatçı Sezen Aksu kimdir? Bu yazımızda Sezen Aksu nerelidir? Sezen Aksu kaç yaşındadır? Sezen Aksu’nun öğrenim hayatı nasıl ilerlemiştir? Sezen Aksu’nun müzik kariyeri nasıldır? sorularının cevaplarını bulabileceksiniz.


Sezen Aksu Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Besteci, şarkıcı ve söz yazarı olarak karşınıza çıkan Sezen Aksu kimdir? Sizler de merak ediyorsunuz değil mi? Öyleyse öncelikle Sezen Aksu kaç yaşındadır? Şeklindeki merakınızı giderelim. 1954 yılı temmuz ayının 13’ünde dünyaya gelen Sezen Aksu nerelidir? Derseniz de Denizli ilinin Sarayköy ilçesinde doğmuştur diyebiliriz. Denizlili olan Sezen Aksu yengeç burcudur. Adı, kimlikte Fatma Sezen Yıldırım olarak geçmektedir. Babası matematik annesi ise fen bilimleri öğretmeni olan, sanat dünyasında ise minik serçe olarak bilinen Sezen Aksu, Şehriban Hanım’la Sami Bey’in kızıdır.

Sezen Aksu, 3 yaşına gelene dek memleketi Denizli’de yaşayan sonrasında ise ailesi ile birlikte İzmir’e taşınan minik serçenin sanata olan merakı gençlik yıllarına dayanmaktadır. Bu konuda ilk merakı resim olan minik serçe, Cengiz Bozkurt ile resim derslerine başlamıştır. Sonrasında dans ve tiyatroya merak saran Sezen Aksu bu alanlarda da ders almayı ihmal etmemiştir. Çocukluğu yaptığı yaramazlıklarla bilinen minik serçenin o yıllarda düzenli olarak Konak troleybüsüne gidip orada şarkı söylediği, saç renginde ise her hafta değişiklik yaptığı bilinmektedir.


Sezen Aksu’nun Öğrenim Hayatı

Liseyi de üniversiteyi de İzmir’de okuyan Sezen Aksu, üniversiteye babasının arzusu üzerine gitmiştir.  1973 yılı itibari ile başladığı Ziraat Fakültesini Ege Üniversitesi’nde okumuştur. Ancak buradaki eğitimini tamamlamayan minik serçe sonrasında müzik ile ilgilenmeye başlamıştır. Rüştü Şardağ tarafından sanat müziğine dair eğitimler almış, beraberinde ise oyunculuk ile resim alanlarına yönelik kurslara da katılım sağlamıştır. Kantinini bir nevi konser salonuna çeviren minik serçe, üniversiteye ikinci sınıfta veda ederek müzik yolculuğuna başlamış, bu sırada üç adet şarkıyı plak şirketlerinden birine göndermiştir. Aynı yılda yani 1974 yılı içerisinde Engin Aksu’yla dünya evine giren minik serçe, üniversiteyi evliliğinin ardından bırakmıştır.


Hızla Yükselişe Geçen Müzik Kariyeri

Dergi ismi olan Hafta Sonu’nun 1970’de açmış olduğu yarışmaya yani Altın Ses’e katılan Sezen Aksu burada 6. sırada yerini almıştır. 1974’de yaptığı evliliğinin ardından henüz 1 haftalık bir süreç geçtikten sonra Yeşil Giresunlunun plak için çağırdığı Sezen Aksu, İstanbul’a giderek plak çalışmaları için kolları sıvamıştır. Böylece müzik dünyasındaki profesyonelliğine adım atan minik serçenin ilk plağı 1975’de yayımlanmıştır. Haydi Şansım’la birinci plağı çıkaran Sezen Aksu, Yaşanmamış Yıllar’la ikinci, Olmaz Olsun’la ise 3. plağı çıkarmıştır. İlk plağıyla beklediği başarıyı yakalayamayan Sezen Aksu’nun sonraki plaklarda giderek yükselişe geçtiği görülmüştür. Özellikle üçüncü plağıyla büyük ilgi toplayan minik serçenin bu plağı haftalarca listenin başında yer almıştır. 1976’daki bu plakla Sezen Aksu müzik dünyasında fırtına gibi esmiştir. Sezen Aksu bu durumu, ilk iki plağı için amatörce olduğu gerçek çıkışınınsa üçüncü plağıyla olduğu yönündeki röportajıyla da belirtmiştir.

Minik serçe, 1976 yılı itibariyle sahne çalışmalarına başlamış, çalışmalarının durağı ise Bebek Gazinosu olmuştur. Bu yıl içerisinde piyasaya 45’likler süren Sezen Aksu’nun birinci 33’lüğü 1977’de piyasada yerini alan Allahaısmarladık’tır. Hurşit Yenigün bestelerine 1978 yılı içerisinde söz yazdığı bilinen Sezen Aksu, bu yıl içinde Gölge Etme’yle 45’lik plaklarından bir yenisini daha çıkarmıştır. Atıf Yılmaz filminde yani lakabını da taşıdığı görülen Minik Serçe’de yerini alan Sezen Aksu, bu filmin başrolünü Bulut Aras ile paylaşmıştır. Bu ilk filmiyle sadece şarkıcılığını değil oyunculuğunu da gözler önüne seren Sezen Aksu, 1980’de Sevgilerimle isimli albümü çıkarmış, 1981 yılındaysa müzikal çalışmaları yapmıştır. Bugüne dek birçok albümle ön plana çıkan Sezen Aksu, sahip olduğu ödüller ve yer aldığı filmlerle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*