Usta Oyuncu Halil Babür Kimdir?

Usta Oyuncu Halil Babür Kimdir

26 Haziran 1987 tarihinde Bitlisli bir ailenin çocuğu olarak hayata gözlerini açan Halil Babür, günümüzde en popüler oyuncular arasında yer almaktadır. Oyun yazarı, tiyatro oyuncusu, sinema ve dizi oyuncusu kimlikleri ile öne çıkan Halil Babür ile ilgili ‘‘Halil Babür kimdir?’’ sorusu günümüzde en sık sorulan soruların da başında gelmektedir. Haliç Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu olarak bilinen usta oyuncu, oyunculuk kariyerine lise yıllarında başlamıştır.

Lise yıllarında okul tiyatrosu bünyesinde çeşitli rollerde oynamış olan Babür; çocuk tiyatroları, gençlik tiyatroları ve çeşitli özel tiyatrolarda da profesyonel bir oyuncu olarak oynamıştır. Pantomim gibi pek çok çeşitli farklı alanlarda da boy göstermiş olan usta isim, Şehir Tiyatrolarına bağlı olan Mekan Tiyatro Festivalinde de köy seyirlik oyunları bünyesinde çeşitli görevler aldı. Ayrıca Halil Babür, 2009 yılında kurulmuş olan ‘‘İstanbul Yeni Sahne’’ adlı tiyatro grubunun da ana kadrosunda yer almıştır. Oldukça önemli bir oyunculuk kariyerine sahip olan Halil Babür, kariyeri boyunca kısa film yönetmenliğinden solistliğe, futbolculuktan tiyatro oyunculuğuna kadar oldukça geniş bir sektör içerisinde çalışmıştır.

Zengin İçerikli Bir Kariyer İmajı

Oldukça farklı dallarda çeşitli iş kollarında çalışmış olan Halil Babür, mezun olduğu lisenin çeşitli tiyatro oyunları için 2 yıl üst üste rejisörlük yaptı. Günümüzde en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan ‘‘Halil Babür nerelidir?’’ sorusunun cevabı ise, aktöründe Bitlis doğumlu olduğudur. Diğer bir en çok merak edilen soru olan ‘‘Halil Babür kaç yaşındadır?’’ sorusunun cevabı da aktörün 26 Haziran 1987 doğumlu olduğu ve günümüzde 33 yaşında olduğu bilinen bir gerçektir.

Kamera ile ilk tanışıklığı olarak bilinen ve kendisine ait kısa film gruplarından olan ‘‘Nampas Film’’ bünyesinde çekmiş olduğu çeşitli kısa filmlerle de ülke çapında çok büyük oranda tanınmış olan Halil Babür, çekmiş olduğu bu kısa filmlerde de pek çok çeşitli rollerde oynamıştır. Özellikle; 2009 yapımı Ay Lav Yu sinema filminde Faruk, Tek Türkiye dizisinde Ferhat, Karadayı dizisinde Doğan karakterleriyle ekran karşısına çıktı. Kar filminde Hazerhan, Pis Yedili dizisinde Trafo Mert, Yaprak Dökümü dizisinde Talat’ın oğlu, Ömre Bedel dizisinde Yaşar karakterini canlandırmıştır. Son olarak da günümüzde halen devam etmekte olan Çukur adlı televizyon dizisinde Veysel rolü ile tanınmakta olan usta oyuncu, oldukça çeşitli ödüller ile dolu çok önemli bir oyunculuk kariyerine sahiptir.

Ödüllerde Dolu Bir Oyunculuk Hayatı

Kariyeri süresince pek çok farklı alanda çeşitli ödüllere layık görülmüş olan usta oyuncu Halil Babür, günümüzün en gözde aktörler arasında yer almaktadır. Lisanslı bir futbol oyuncusu olarak da bilinmekte olan usta isim, hayatının çeşitli dönemlerinde de solistlik dahi yapmıştır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu şivelerini oldukça başarılı bir şekilde kullanmasıyla öne çıkmakta olan oyuncu, 2008 yılı itibariyle de çeşitli dizi ve filmlerde rol almaya başlamıştır.

Özellikle 2014 yılında ekranlarda boy göstermiş olan Karadayı dizisinde Doğan ve 2017 yılından günümüze kadar da Çukur isimli dizideki Veysel karakterine hayat vermiş olan Halil Babür, ülkemizin yetiştirmiş olduğu ender yeteneklerden bir tanesi olarak da öne çıkmaktadır. HE-GO Direklerarası 2018 Tiyatro Ödülleri bünyesinde En İyi Oyun Yazarı, HE-GO Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri içerisinde Yılın Yerli Oyun Yazarı ödüllerini almıştır. Kasap Direklerarası 2016 Tiyatro Ödülleri kapsamında da En İyi Oyun Yazarı ödüllerine layık görülmüş olan usta oyuncu, Kar filmi ile 24. Uluslararası Adana Film Festivali Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü’ne de layık görülmüştür.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*