Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Tekin Cebeci Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Yakın zamanda hayatını kaybeden gazetecilerden birisi Tekin Cebeci’dir. Tekin Cebeci’nin hayatını kaybetmesinden sonra Tekin Cebeci kimdir, Tekin Cebeci nerelidir, Tekin Cebeci kaç yaşındadır gibi konular merak konusu oldu. İlk olarak Tekin Cebeci 1957 yılında Kars’ta doğdu. Bu sebeple de Karslı gazetecilerden bir tanesiydi. Kars Alparslan Lisesi’nde lise eğitimini tamamladı. Daha sonra üniversiteyi Marmara Üniversitesi’nde okudu.


Tekin Cebeci Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Gazetecilik mesleğine ilk olarak 1973 yılında Akşam gazetesinde başladı. Daha sonra da mesleğinden hiç kopmadı. Çalışma azmi ve etrafındakilere çalışmayı teşvik ederek adeta bir öğretmen edasıyla yaklaştı. Bunu bugün gazetecilik, televizyonculuk yapan pek çok kişinin kendilerinin mesleğe tutunmasını sağlayan kişilerden birisinin Tekin Cebeci olduğunu söylemelerinden anlayabiliyoruz. Akşam gazetesinden sonra Güneş, Günaydın, Takvim, Aydınlık ve daha birçok gazetede görev alan Tekin Cebeci özellikle sayfa sekreteri olarak görev yapmış, çalıştığı gazetelerin bizzat mutfağında bulunmuştu. Bu sayede de son 40-50 yıllık basın yayın hayatının hemen tamamında bulunmuş, çalışmalarıyla etki uyandırmıştı. Mesleğinden hiç kopmamış ve uzun soluklu gazetecilik başarısından dolayı Haziran 2006 yılında kendisine sürekli basın kartı verilmişti.

Türkiye’nin en köklü gazetelerinden birisi olan Yeni İstanbul Gazetesinde yardımcı editörlük görevi de yapmış, gazetenin soluksuz yayınlanışında katkı sahibi olmuştu. Daha sonra da genel yayın yönetmeni olarak görev almış, İstanbul gazetesinde meslek hayatına devam etmişti.

Tekin Cebeci pek çok medya organı ve gazetede çalıştığı gibi Yeniçağ gazetesinde, ardından da Star gazetesinde görsel yönetmenlik görevlerini yürütmüştü. Star gazetesinin 2000’li yıllarda yeniden yapılanmaya gittiği günlerde Tekin Cebeci görsel yönetmenlik görevini üstelenerek güçlü bir kadronun oluşturulmasına ve gazetenin yeniden hareketlenmesine katkı sunmuştu. Birçok gazete ve basın organında çalışmış olan Tekin Cebeci, uzun yıllar Basın İlan Kurumu’nda da görev almış, mesleğini burada da icra etmişti.

Tekin Cebeci, 24 Ocak 2012 tarihinde ilk sayısı yayınlanan Yurt Gazetesinin kurucuları arasında yer alıyordu. Toplumcu, halktan yana ve yurtsever olarak kendisini tanımlayan gazete, bağımsız halk gazetesi sloganıyla Tekin Cebeci’nin de aralarında bulunduğu bir ekip tarafından yıllarca çıkarıldı. Tekin Cebeci gazete ilk kurulduğunda görsel yönetmen olarak görev alıyordu. Daha sonra yazı işleri koordinatörü görevinde de bulundu. Ağustos 2015’te Cebeci’nin de aralarında bulunduğu pek çok yazar ve çalışan uzun yıllar çalıştıkları bu gazeten istemeyerek de olsa ayrılmak zorunda kaldı.

Türkiye gazetecilik tarihi içerisinde baktığımızda Tekin Cebeci’nin muntazam bir yeri olduğunu görüyoruz. Çok fazla ekranlara çıkmadığı için popülaritesi yok gibi durabilir. Fakat her zaman bulunduğu gazetelerin mutfaklarında yer almış. Yazıların, sütunların, sayfaların düzenlenmesi ve okuyucuya takdim edilmesini sağlamış. Türkiye tarihinin en önemli olaylarının manşetlere taşındığı günlerde he p manşetleri hazırlayan kişiler arasında yer bulmuş. Çalışma azmi ve pozitif enerjisiyle meslektaşlarına cesaret kaynağı, esin kaynağı olmuş, etrafından birçok genç gazetecinin ve medya çalışanının yetişmesine vesile olarak ülke gazeteciliği için önemli adımlar atmış. Bu sayede de bulunduğu sektörün içerisinde az çok bulunan herkes tarafında tanınmış, takip edilmiş.


Tekin Cebeci’nin Ölümü

Tekin Cebeci’nin Tufan Cebeci adında bir oğlu var ve Tufan Cebeci Eylül 2017’de Esra Cebeci ile evlenmişti.

Tekin Cebeci ne zaman ölmüştür diyenler için, Cebeci 18 Ocak 2019 tarihinde öldü. Dolayısıyla Cebeci 62 yaşında hayata veda etmiştir. Cenazesi 19 Ocak 2019 Cumartesi günü Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Cami’inde kılınan öğle namazından sonra toprağa verildi.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*