Sadi Celil Cengiz Kimdir?

Sadi Celil Cengiz Kimdir

Televizyon dünyasının sevilen yüzü Sadi Celil Cengiz oyunculuğu ile adından söz ettirmektedir. Son yer aldığı projede olan Kazara Aşk dizisi ile ekranlara dönerken akıllara ise Sadi Celil Cengiz kimdir ve Sadi Celil Cengiz nerelidir sorularının yanıtları da merak edilmektedir. Sinema ve dizi oyuncusudur. Samsunlu olduğu bilinmektedir. Merak edilen bir soru ise de Sadi Celil Cengiz kaç yaşındadır olmaktadır. 1 Şubat 1983 tarihinde Samsun’da dünyaya gelmiştir. Babası Çarşambaspor’da bir dönem teknik direktörlük yapan Cemil Cengiz’dir. Annesi ise Sevgi Cengiz’dir. Aslen Çerkez asıllıdır.

Eğitim hayatı ise lisenin bir bölümünü Ordu’da fen lisesinde okumuştur. 2 yıl fen lisesinden sonra ise Çarşamba’ya dönerek lise eğitimini tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. Eğitim hayatına yüksek lisans ile devam ederek Sinema ve Televizyon bölümünde yapmıştır. Bu dönemde girdiği KPSS sınavından iyi bir puan alarak Eğdirme Kapıkule Gümrük Muayene Müdürlüğü biriminde memur olarak çalışmıştır. 2007 ile 2008 yılları arasında da askerlik yapmıştır.

Sadi Celil Cengiz Aile Hayatı

Evli ve iki erkek çocuk babasıdır. Eşi Hilal Cengiz ise öğretmenlik yapmaktadır. 2014 yılında Jan Nartan’ı ve 2017 yılında da Janberd’i kucaklarına almışlardır. Ailesi ile mutlu bir hayat sürmektedir.

Sadi Celil Cengiz Oyunculuk Kariyeri

Asıl kalbinden geçen meslek oyunculuk olduğu memurluktan istifa etmiştir. Sinema ve televizyon dünyasına ilk adımını atmıştır. Memurluktan oyunculuğa geçiş hikayesi kadar kariyeri de oldukça ilginçtir. Tiyatrodan kısa filmlere kadar çok sayıda projede yer almıştır.

Kariyeri için dönüm noktası olan proje İşler Güçler’dir. Murat Cemcir ve Ahmet Kural ile birlikte yer aldığı dizide Sadi karakterine hayat vermiştir. Sonrasında ise çok geniş bir kitle tarafından tanınmıştır.

Bu dizi sadece tanınması açısından değil kariyerinde de önemli bir ödül olan en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştır. 3. OMÜ Medya Ödül Töreni’nde kazandığı bu ödül ile de yeteneğini bir kez daha kanıtlamıştır.

2005 yılında kısa filmler ile kariyerine başlamıştır. 20’lik; Ayrılık 2; Kabuslar Evi hem sinema filmi hem de televizyon dizisi olarak iki farklı formatta olmak üzere yer aldığı projelerdir. Ardında ise kısa filmler çekmeye devam etmiştir. Kısa filmler içerisinde yer alan Adres Soran Adam kısa filmi ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ise en iyi kısa film yönetmeni ödülünü kazanmıştır.

Televizyonda ise yer aldığı projeler ise 2011 yılında Gümüş Lale Burası Osmanlı 1711 olarak karşımıza çıkmaktadır. 2012 yılında Leyla ile Mecnun, bir harem ağasını canlandırdığı Muhteşem Yüzyıl, Kardeş Payı dizileri ile devam etmiştir. Kara Kutu, dizisinde Serhat Taklacı, 2016 yılında Hayatımın Aşkı dizisinde Bartu karakterine, 2018 yılında Kalbimin Sultanı dizisinde Zahir karakterine hayat veren oyuncu ise 2021 yılında kadrosuna dahil olduğu Kazara Aşk dizisi ile de kariyerine devam etmektedir.

Yer aldığı sinema filmleri ise Behzat Ç. Ankara Yanıyor 2013 yılına vizyona girmiştir ve Cafer karakterini canlandırmıştır. Kadın İşi: Banka Soygunu filminde de güvenlik görevlisi Mehmet’e hayat vermiştir. Sürgün İnek ve Bana Masal Anlatma de rol aldığı diğer sinema filmleridir.

Kariyerindeki diğer sinema filmleri ise Biz Bir Dolaşalım; 2015 yılında Sihirbazlık Okulunda Bir Türk; 2016 yılında Organik Aşk Hikayeleri de bulunmaktadır. Eski Sevgili, İlk Öpücük, Eyvah Karım, Döndüm Ben ve Bende Kal gibi daha çok sayıda filmde de sayısız karaktere hayat vermiştir.


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*