Şevket Kazan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Geçmiş dönemlerde Adalet Bakanı görevinde bulunmuş olan Şevket Kazan kimdir? Biyografisi ve Hayatı. Şevket Kazan, 7 Aralık 1933 tarihinde Sakarya’da dünyaya gelmiştir. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1971 yılında tamamlamıştır. Şevket Kazan, 1970 senesinde Necmettin Erbakan’ın kurmuş olduğu Milli Nizam Partisi’ne katılmıştır.

Milli Nizam Partisi, 20 Mayıs 1971 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından, Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı olması nedeniyle kapatmıştır. Bunun ardından 1972 yılında Milli Selamet Partisi kurulmuş ve Şevket Kazan buraya katılmıştır.

Şevket Kazan; 1973 senesinde Milli Selamet Partisi’nden milletvekili seçilmiştir. Yine bu yıl kurulmuş olan CHP-MSP hükümetinde Adalet Bakanı olarak görev yapmıştır. 1976 ve 1977 yıllarında 1. Milliyetçi Cephe hükümetinde Çalışma Bakanı olarak görev yapmıştır. Şevket Kazan, 1977 senesinde Zonguldak ilinden milletvekili adayı olmuştur. Ancak bu sefer seçilememiştir.

Şevket Kazan, 1977 yılında yapılmış olan yerel seçimlerde MSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı da olmuş ancak seçimi kazanamamıştır. Şevket Kazan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinde tutuklanmıştır. 1 yıl süre ile tutuklu kalan Şevket Kazan, 1985 yılında beraat etmiştir. 1991 yılına gelindiğinde yine Kocaeli ilinden milletvekili seçilmiştir.

Şevket Kazan, 1995 yılında yapılan seçimlerde yeniden Kocaeli milletvekili seçilmiştir. 1996 senesinde Refahyol hükümeti kurulmuştur. Bu hükümette de 1996 ve 1997 yılları arasında Adalet Bakanı görevini üstlenmiştir. Hatta bu dönemde Şevket Kazan, Sivas Olayı sanıklarının avukatlığını da yapmıştır. BU olayda 35 kişi yanarak ölmüştü. Olaya karışmış olan şüphelileri de hapishanede ziyaret etmiştir. Hep Milli Görüş hareketinde yer almıştır.

Şevket Kazan, Saadet Partisi’nde siyaset yapmaya devam etmiştir. Son olarak evli ve bir çocuk babasıdır. 9 Mart 2020 tarihinde Ankara’da tedavi görmekte olduğu Memorial Hastanesi’nde 87 yaşında ölmüştür.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir