Rallici Burcu Çetinkaya kimdir?

Rallici Burcu Çetinkaya kimdir

Rallici Burcu Çetinkaya kimdir? Burcu Çetinkaya, 19 Mart 1981 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Hem televizyon sunucusu hem de rallici Burcu Çetinkaya kimdir? Hakkında merak edilen tüm detayları biyografimiz içerisinde bulabilirsiniz.

Burcu Çetinkaya; ilk öğrenimini Özel Bebek Yeni Yıldız İlkokulu’nda tamamlamıştır. Orta öğrenimini ise Robert College’de okumuştur. 1999 yılında ise yine Robert College’de lise öğrenimini tamamlamıştır. Burcu Çetinkaya; lisans öğrenimini İstanbul Koç Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde tamamlamıştır. 2005 yılında mezun olan Çetinkaya; İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Kürtçe dillerini bilmektedir. Burcu Çetinkaya; ilk iş hayatına senaristlik ve satış, pazarlama konularında başlamıştır. Ayrıca Burcu Çetinkaya, koyu bir şekilde Bursaspor taraftarıdır. Aynı zamanda otomobil sporları yapan rallici Burcu Çetinkaya, Caddebostan Spor Kulübü üyesidir. Diğer hobileri ise satranç, sinema ve snowboard sporları ile ilgilenmektir.

Rallici Burcu Çetinkaya’nın kariyeri 2005 yılında yapılan Hitit Rallisi ile başlamıştır. Burada yapılmış olan ilk yarışta bayanlar arasında 3. olmuştur. Aynı yıl yapılan Fiat Rallisi içerisinde yine 3. olmuştur. Bu rallilerin ardından Kocaeli Rallisi’nde yapılan yarışta bayanlarda ikincilik elde etmiştir. Beykoz Rallikosu’nda yapılan yarışta beşincilik elde etmiştir. Rallici Burcu Çetinkaya; yine 2005 yılında yapılan Castrol İstanbul Ralli Şampiyonası’nda bayanlarda birincilik kazanmıştır.

Burcu Çetinkaya; 2007, 2008 ve 2009 yıllarında yapılan Ralli Bayanlar kategorisinde Türkiye Şampiyonluğu başarısını elde etmiştir. Ardından da birçok dereceye imzasını atmayı başarmıştır. Ayrıca İstanbul Mahalli Ralli Şampiyonası’nda bayanlarda yine şampiyonluk derecesini elde etmiştir. 2006 yılında yapılan Türkiye Ralli Şampiyonası’nda da bayanlarda şampiyonluk derecesinin sahibidir. 2007 ve 2008 yılında yapılan Türkiye Ralli Şampiyonaları’nda da bayanlarda kupa kaldırmıştır.

Burcu Çetinkaya Televizyonculuğa Giriş

Burcu Çetinkaya; ralliciliğin yanında haberciliğe de giriş yapmıştır. 2006 yılında 24 TV ekranlarında yayınlanan ve 2011 yılına kadar süren “Otomobil Sevdası” isimli programı, haberci olan Merve Sena Kılıç ile birlikte sunmuştur. Ardından Burcu Çetinkaya; Bloomberg HT kanalında “Sporaktif” isimli programı sunmuştur. Acun Ilıcalı’nın 2011 yılında Show televizyonu ekranlarında sunmuş olduğu “Yok Böyle Dans” isimli programa Burcu Çetinkaya da katılmış ancak ilk hafta elenmiştir.

Burcu Çetinkaya; 2012 yılında TV8 ekranlarında yayınlanan ve çekimleri Kenya’da yapılmış olan “Trophy Türk” isimli programa yarışmacı olarak birçok ünlü isim ile birlikte katılmıştır. Burcu Çetinkaya; 2013 yılında A Haber televizyonunda tasavvufçu Mehmet Fatih Çıtlak ile birlikte “Sahur Vakti” isimli programı sunmuştur. Ardından 2013 yılında TRT Spor ekranlarında yayınlanan “Ralli Günlüğü” isimli programı sunmuştur. 2013 yılı biterken de türban takmaya başlamıştır.

Star Gazetesi’nde köşe yazısı yazan Burcu Çetinkaya; şimdilerde Türkiye Gazetesi’nde “Otomobil Sevdası” köşesinde yazılar yazmakta ve yapmış olduğu röportajlarını yayınlamaktadır. Milli rallici Burcu Çetinkaya; 2014 yılında Kürtçe öğrenmek isteyerek Şanlıurfa’ya yerleşmiştir. 2019 yılında da tesettürden çıktığını açıklamıştır. Şanlıurfa’da iken yüksek lisans yapmak adına Harran Üniversitesi’ne kayıt yaptırmıştır. Şanlıurfa’da bağımsız milletvekili adayı Fatih Mehmet Bucak ile 2015 yılında evlenmeye karar vermiştir. 2016 yılında bu evlilikten bir oğlu olmuş 2019 yılında da eşinden boşanmıştır. 7 Şubat 2019 tarihinde ise çalıştığı Türkiye Gazetesi’nden çıkarılmıştır.

Rallici Burcu Çetinkaya Ödülleri

  • 2005 – İstanbul Bayanlar Ralli Şampiyonası Şampiyonluğu
  • 2006 – Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonluğu
  • 2006 – Türkiye Tırmanma Şampiyonası Kategori İkinciliği
  • 2007 – Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Bayanlar Ralli Şampiyonluğu
  • 2008 – Castrol Fiesta Rallye Cup Türkiye Ralli Sınıf 3 Birincisi
  • 2008 – Fiesta Sporting Trophy International İkinciliği

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*